Home |
Search |
Today's Posts |
#1
![]() |
|||
|
|||
![]()
Hi:
Hoping that someone can help. I have to determine the manufactured product cost of our 16 products (expected to rise to 20 in the near future). Each product can use between 4 to 7 types of raw materials from a possible 21 types. Additionally each product can be sold in 6 size of packaging and overhead costs have to be considered for 12 departments What is the best approach for such a costing. |
#2
![]() |
|||
|
|||
![]()
You may want to experiment with this:
Layout your data kind of like this: C1:X1 headers for each cost center (raw material or dept overhead) C2:X2 Unit cost for each cost center A3:Axx Each of the 16 (or more products) C3:X3 Units for each cost center B3 =sumproduct(c3:x3,$c$2:$x$2) (and drag down to Bxx) This is taking the unit cost * the number of units for each cost center and then adding them up. PFL wrote: Hi: Hoping that someone can help. I have to determine the manufactured product cost of our 16 products (expected to rise to 20 in the near future). Each product can use between 4 to 7 types of raw materials from a possible 21 types. Additionally each product can be sold in 6 size of packaging and overhead costs have to be considered for 12 departments What is the best approach for such a costing. -- Dave Peterson |
Reply |
Thread Tools | Search this Thread |
Display Modes | |
|
|
![]() |
||||
Thread | Forum | |||
pivot table multi line chart | Charts and Charting in Excel | |||
Getting multi workbooks to talk | Excel Discussion (Misc queries) | |||
Metering Office 97 products | Excel Discussion (Misc queries) |