View Single Post
  #2   Report Post  
Dave Peterson
 
Posts: n/a
Default

You may want to experiment with this:

Layout your data kind of like this:

C1:X1 headers for each cost center (raw material or dept overhead)
C2:X2 Unit cost for each cost center

A3:Axx Each of the 16 (or more products)
C3:X3 Units for each cost center

B3 =sumproduct(c3:x3,$c$2:$x$2)
(and drag down to Bxx)

This is taking the unit cost * the number of units for each cost center and then
adding them up.


PFL wrote:

Hi:
Hoping that someone can help. I have to determine the manufactured
product cost of our 16 products (expected to rise to 20 in the near
future). Each product can use between 4 to 7 types of raw materials
from a possible 21 types. Additionally each product can be sold in 6
size of packaging and overhead costs have to be considered for 12
departments
What is the best approach for such a costing.


--

Dave Peterson