![]() |
Math Question
Hello All,
I know that I am charged 14.99 for every shipment I am sent. I also know that a shipment can have either one or two units (a 14.99 charge either way). If I know that 70% of my shipments are of two units, what is my per unit shipping charge? Thanks. |
Math Question
The answer is $8.82 (rounded up). Divide the $14.99 by 170%, which is the
30% PLUS the 70% PLUS another 70% that are free. To make it more concrete, you can convert your percentages to a sample of 100 shipments, for which you pay $1499 ($14.99 X 100) and in which 170 units are shipped. $1499/170 units = $8.82/unit. "JEFF" wrote: Hello All, I know that I am charged 14.99 for every shipment I am sent. I also know that a shipment can have either one or two units (a 14.99 charge either way). If I know that 70% of my shipments are of two units, what is my per unit shipping charge? Thanks. |
Math Question
=14.99/(2*0.7+1*0.3)
$8.82 / Unit -- HTH :) Dana DeLouis Windows XP & Office 2007 "JEFF" wrote in message ... Hello All, I know that I am charged 14.99 for every shipment I am sent. I also know that a shipment can have either one or two units (a 14.99 charge either way). If I know that 70% of my shipments are of two units, what is my per unit shipping charge? Thanks. |
Math Question
thanks!
"andy62" wrote: The answer is $8.82 (rounded up). Divide the $14.99 by 170%, which is the 30% PLUS the 70% PLUS another 70% that are free. To make it more concrete, you can convert your percentages to a sample of 100 shipments, for which you pay $1499 ($14.99 X 100) and in which 170 units are shipped. $1499/170 units = $8.82/unit. "JEFF" wrote: Hello All, I know that I am charged 14.99 for every shipment I am sent. I also know that a shipment can have either one or two units (a 14.99 charge either way). If I know that 70% of my shipments are of two units, what is my per unit shipping charge? Thanks. |
All times are GMT +1. The time now is 03:54 PM. |
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
ExcelBanter.com