![]() |
Pricing decreases as quantity increases- how to do that
When I purchase raw material, the more I buy the less it costs per
pound. I would like to be able to enter historic data and then have Excel give me a price that would be in line with that data. Meaning if I bought 100 lbs at $3.50/lb and 127 lbs at $3.02/lb what would the cost be of 185 lbs using those numbers? |
Pricing decreases as quantity increases- how to do that
Depends. In inventory management there is FIFO, LIFO and Average Cost.
Assuming your first purcahse was 100lb and the second 127lb FIFO First In First Out 100 * 3.50 + 85 * 3.02 LIFO Last In First Out 127 * 3.02 + 58 * 3.50 Average Cost ((100 + 127) / ((100 * 3.50) + (127 * 3.02))) * 185 Check with your accountant as to which one they recommend. Regarless which one you choose it gets a bit messy in a spreadsheet... -- HTH... Jim Thomlinson "rudyeb" wrote: When I purchase raw material, the more I buy the less it costs per pound. I would like to be able to enter historic data and then have Excel give me a price that would be in line with that data. Meaning if I bought 100 lbs at $3.50/lb and 127 lbs at $3.02/lb what would the cost be of 185 lbs using those numbers? . |
Pricing decreases as quantity increases- how to do that
I think the OP was looking for the slope of the line formed by the two
purchases to project a third point. Jim Thomlinson wrote: Depends. In inventory management there is FIFO, LIFO and Average Cost. Assuming your first purcahse was 100lb and the second 127lb FIFO First In First Out 100 * 3.50 + 85 * 3.02 LIFO Last In First Out 127 * 3.02 + 58 * 3.50 Average Cost ((100 + 127) / ((100 * 3.50) + (127 * 3.02))) * 185 Check with your accountant as to which one they recommend. Regarless which one you choose it gets a bit messy in a spreadsheet... |
All times are GMT +1. The time now is 12:51 AM. |
Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
ExcelBanter.com